Rakúsko                                          

Viedeň

Hlavné a najväčšie mesto Rakúska, s počtom obyvateľov 1,65 milióna, je pýcha dobyvateľskej dynastie Habsburgovcov. Monumentálne budovy v centre mesta, svetové múzeá naplnené pokladmi, biele kone vykračujúce po zrkadlových sieňach palácov, slávne orchestre a anjelské chlapčenské zbory hrajúce v prepychových koncertných sálach. Dá sa tu chodiť po lesoch, večery tráviť vo vinárňach alebo v baroch. Veľkorysé, opulentné a otvorené mesto ponúka všetko, čo si môžete priať. 

Centrum Viedne ponúka pri pešej prehliadke mnoho zaujímavých pohľadov. 
Od gotickej katedrály svätého Štefana cez Hofburg, ktorý ako rezidencia slúžil Habsburgovcom viac ako 600 rokov, mnohé kostoly s pôsobivými architektonickými prvkami, romantické stredoveké uličky, ktoré sa zachovali dodnes až po luxusné nákupné ulice. Najzaujímavejšie atrakcie Viedne sú Stephansdom, Staatsoper, Burgtheater, Haas Haus, Karlschkirche, Dominikanerkirche, Schönbrunn, Hofburg, Belveder, Práter a iné. Historické centrum Viedne, ktoré bolo z veľkej časti vybudované za vlády Habsburgovcov, bolo roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Tradičnú viedenskú kuchyňu poznačili v minulosti rôzne vplyvy prisťahovalcov z regiónov a krajín bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. Na jedálnych lístkoch nájdete vzhľadom na polohu mesta v blízkosti hranice s Maďarskom  a Českom predovšetkým jedlá z týchto krajín. Takže guláš a jeho viedenské variácie – viedenský, fiakristický a cigánsky guláš – a aj štrúdľu, ktorej tenučké cesto sa naťahuje ručne a pochádza z tureckej kuchyne, prevzali Viedenčania z Maďarska. Z Čiech pochádzajú najmä múčniky a múčne jedlá, napríklad rôzne koláče a palacinky, ale aj knedle, ktoré sa podávajú k pečenému bravčovému mäsu. Inak povedané viedenská kuchyňa je kuchyňou, ktorá by sa pokojne mohla nazývať aj kuchyňa Centropy.

Nákupy vo Viedni sú vždy zaujímavé. Sú tu miesta pre solventných i menej solventných. V každom prípade si môžete nájsť niečo, čo očarí práve Vás. Pre tých, ktorí hľadajú drahé a exkluzívne obchody, možno odporučiť centrum Viedne, kde sa nachádzajú špecializované predajne šperkov, skla, porcelánu a interiérových doplnkov vysokej kvality. Prakticky zameraní ľudia sa vo Viedni určite potešia obchodným centrám a nákupným strediskám na kraji mesta. Obchody v centre nájdete hlavne na Kärtner Strasse, Kohlmarkte a Mariahilfer Strasse.

Maďarsko                                          

Budapešť

Hlavné mesto Maďarska s dvoma miliónmi obyvateľov je komerčným a administratívnym centrom krajiny. S rozmanitou, často smutnou históriou, neuveriteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym dedičstvom je prezývaná "stredoeurópskym Parížom." Jej identita je niekde medzi západným luxusom a ľudovou tradíciou. Mesto je rozkročené v jemnej zákrute Dunaja, má široké bulváry, zarastené zelené parky a prepracované kúpeľné domy. Atmosférou pripomína obdobie priemyselnej revolúcie, kedy bola postavená jej najväčšia časť.

Najrozpoznateľnejší symbol Budapešti je budova parlamentu, hrdo ležiaca na brehu Dunaja. Táto goticko-neorenesančná stavba je druhá najväčšia svojho druhu v Európe, hneď po Westminsteri v Londýne. Vo svojich útrobách ukrýva najväčší poklad Maďarov – kráľovské klenoty Svätého Štefana, symboly ich národnej hrdosti. Aj ďalšia budapeštianska dominanta nesie meno prvého uhorského kráľa. Bazilika Svätého Štefana je najväčším chrámom v meste a pojme až 8500 ľudí. Táto neoklasická stavba bola naprojektovaná tak, aby v jej najvyššom bode merala 96 metrov, rovnako ako parlament. V jednej z jej kaplniek môžete nájsť zaujímavú relikviu – mumifikovanú pravú ruku, koho iného ako Svätého Štefana. Najväčším bohatstvom Budapešti sú azda jej výdatné termálne pramene, čo robí z tohto mesta najväčšie kúpele na svete. Historicky najpozoruhodnejšie sú asi originálne turecké kúpele, vybudované v roku 1570, teraz známe ako Kráľovské. Okrem nich je v meste ešte 14 ďalších.

V Budapešti dominuje maďarská kuchyňa a jej špeciality - paprikáš, guláš, perkelt, balatonská šťukaalebo halászlé. Je tu rozmanitý výber úžasných koláčov, podobných viedenským. Maďarský prístup kombinuje vlastné tradície s akceptovaním iných vplyvov. Pestrý je výber reštaurácií a cien – od luxusných podnikov, kde jedlo stojí toľko ako plat priemerného občana, až po zastrčené miesta, kde sa môže najesť naozaj každý.

Hlavné nákupné oblasti sú južne od  Vörösmarty tér v strede Pešti; okolo Váci utca a Petőfi Sándor utca s najväčšou koncentráciou drahých značiek. Ďalšími sú  Bajcsy-Zsilinszky, Andrássy a Rákóczi út, patria sem tiež hlavné bulváry od Margitinho mosta po Blaha Lujza tér a Kiskörút. Oplatí sa tiež navštíviť  menšie ulice okolo Nagykörút.

 

Hajdúszoboszló

 
Mesto Hajdúszoboszló ako liečebné miesto a rekreačné stredisko, ako aj termálna voda v Hajdúszoboszló majú narodeniny rovnako 26.októbra 1925. Týmto dňom sa odovzdala do rúk mesta záloha budúcnosti. Zvesť o liečivej vode sa rýchlo šírila v okolí mesta a v štáte. To vyvolalo aj pozornosť odborníkov a onedlho sa začal zdĺhavý postup analýz, ktorých výsledky a iné vedecké posúdenia preukázali, že sa mesto Hajdúszoboszló dostalo k termálnej vode s liečivým účinkom.

Uzdravenie spozorovateľné pri použití vody Hajdúszoboszló vyplýva z jej zloženia. Voda v najväčšej miere obsahuje chlorid sodný, bežným výrazom kuchynskú soľ a chlorid amónny, iným menom salmiakovú soľ. Ďalšie jej zložky sú bróm a jód, ako aj karbonáty, nitráty a iné chemické prvky, ako napr. lítium, železo alebo horčík.

Kúpele

Súčasťou komplexu kúpeľov v Hajdúszoboszló je pláž, ktorá od mája do neskorej jesene pre všetky generácie zaisťuje možnosť kúpania, oddychu a zábavy. So slávnostným otvorením plážovej sezóny sa rozbehne život na území plážového kúpaliska v Hajdúszoboszló. Kúpaliskové zariadenie Hungarospa vo voľnom priestranstve očakáva svojich hostí do konca septembra. Kúpalisko leží na ploche 30 hektárov, na tomto území ponúka možnosti kúpania a iných zábav pre návštevníkov 13 bazénov. K týmto službám patrí člnkovanie, vodné bicyklovanie na člnkovom jazere nachádzajúcom sa na území kúpeľov, ďalej plážový volejbal, ale ešte existuje aj možnosť hrania šachu. 

Aquapark je prístupný z územia pláže po zakúpení osobitnej pásky na rukáv, ktorá môže byť platná na celý deň alebo trebárs aj na kratšiu dobu. Táto časť komplexu kúpeľov očakáva svojich hostí, rovnako deti a dospelých v období od mája do jesene. Aquapark poskytuje 9 druhov klzných dráh, tri plážové bazény,  vírivú rieku, zábavu pre malé deti zaisťuje mini kĺzačka, vodný zámok a ihrisko vyhotovené z dreva. 

Na krytom zážitkovom kúpalisku Aqua Palace si popri možnostiach kúpania a športu môžete užívať služby priestranného saunového zariadenia, kde hostí očakávajú fínske, infra a parné sauny, ponáracie a Kneippové bazény, široký výber masáží, kaderníctvo, pedikúra, manikúra a v neposlednom rade široký sortiment stravovacích zariadení. Komplex ponúka aj individuálne služby pre hostí, z ktorých sa vyzdvihuje privátny kúpeľ a relaxačná izba.

 

Miskolc

Vínna oblasť rozprestierajúca sa na juhovýchodnom úpätí pohoria Bükk, zo Západu hraničí s vínnou oblasťou Eger, kým na Východe ju uzatvára údolie riek Hornád a Sajó. V tomto malebnom prostredí sa nachádza v Borsod-Abaúj-Zemplénskom kraji štvrté najľudnatejšie mesto v Maďarsku, Miskolc.

Hrad Diósgyor je jedným z najvýznamnejších a najstarších pamiatok mesta Miskolc, jeho história sa ťahá po stáročia, ale až dodnes žije spolu s mestom. Tento renesančný hrad bol zásnubným darom kráľovien, popraviskom bosoriek, ale medzi jeho stenami neplynul vojenský, ale zábavný a príjemný život. Túto atmosféru reprezentujú Stredoveké dni hradu, ktoré sa zorganizujú každé leto a pripomínajú obdobie Ludovíta Velkého. 

Kúpali ste sa už niekedy v jaskyni? V Miskolctapolca sa to môže stať skutočnosťou! Kúpele sú známe svojimi terapeutickými účinkami už od 16. storočia. Podľa lekárskeho výskumu vzduch v jaskyni má mimoriadne priaznivý vplyv na katarové dýchacie problémy. Za svetový div je považovaná voda v studničkách tunajšieho jaskynného systému, preto že jej teplota dosahuje až 20 - 28 C, čo je v krasových útvaroch ojedinelé. Pekne obnovené, rozšírené a zmodernizované jaskynné kúpele poskytujú hosťom naprosto kuriózny zážitok. Môžete sa kúpať v skalných hlbinách, výklenkoch a v úzkych jaskynných chodbách. V jaskyni Vás čakajú aj zábavné zariadenia, v záhrade detský a otvorený bazén. Služby liečebného komplexu: hydroterapia, tangentor, liečebná a osviežujúca masáž, elektroterapia, reumatológická ordinácia, sauna. Prístup pre telesne postihnutých je zabezpečený.

V Miskolctapolca si môžete vyskúšať najväčší park dobrodružstiev na severe Maďarska, postavený v prírodnom prostredí a najvzrušujúcejšiu, celoročne otvorenú bobovú dráhu v krajine! V Zoologickej záhrade a kultúrnom parku na kraji mesta si môžete pozrieť niekoľko stoviek druhov zvierat. Nachádza sa tu okrem iného aj najpočetnejšia svorka vlkov v strednej Európe. Za dobrého počasia robia ešte vzrušujúcejším zoznamovanie sa so zvieratami ukážky kŕmenia, predvádzanie a hladkanie zvierat, jazda na koni.

 

Nyíregyháza

Nyíregyháza je dôležitým hospodárskym a kultúrnym centrom východného regiónu Maďarska. Nyíregyháza ponúka návštevníkom mnoho zaujímavostí, medzi ktoré patrí aj ozajstný klenot mesta - 4 km vzdialené kúpele nazývané SOSTÓ. Svoje meno dostalo po slanom alkalickom jazere. Rozprestiera sa na ploche 1,7 hektárov a obklopené je krásnym lesom. Jeho história siaha až do 15. storočia, o jeho existencii sa zmienil aj Anonymus vo svojich letopisoch.

Liečivá voda, plávanie, vodné športy, pešia turistika, pikniky v prírode boli obľúbeným trávením voľného času hlavne pre mestských občanov a priemyselníkov, ale častými hosťami tu boli umelci, herci a spisovatelia. Ich pamiatku pripomínajú aj promenády, hotel a sochy.

Medzi mestom a kúpeľmi Sóstó je situovaný les, ktorý obyvatelia právom nazývajú klenotom a pľúcami mesta. Radi ho navštevujú deti, mladí i starí, rodiny a skupiny, chodci, športovci - pre nich sú tu ihriská, kryty pred dažďom, promenády, miesta pre opekanie. Les je obľúbený hlavne na jar, kedy je cítiť intenzívnu vôňu agátov, ktorý poskytuje nevšedný zážitok aj cestujúcim vykláňajúcich sa z vlaku, ktorý tade premáva.

Vodný park Aquarius je najnovšou atrakciou Sóstógyógyfürdó. Jeho forma a multifunkčná ponuka zabezpečuje odpočinok a uvoľnenie sa viacerým generáciám spoločne. Skladá sa z troch častí:

  • Termálny svet je obľúbeným odpočinkovým miestom dospelých a starších. Zregenerovanie zabezpečujú termálne bazény, vírivky, Kneip- bazény a sauny. Hostia si môžu vybrať z rôznych relaxačných kúr.
  • Svet zážitkov bol postavený najmä pre mládež kde ich čaká bazén s umelými vlnami, vodným závesom, jaskyňa, raftovacia chodba a rôzne obrovské kĺzačky pre najodvážnejších.
  • Detský svet s bazénom, kĺzačkami, rozprávkovým hradom, oddychovou izbou čaká najmenších návštevníkov.

 

Česko                                        

Praha

 

Praha, nazývaná aj „Mesto tisícich veží“ alebo tiež „Zlatá Praha“, dýcha Gotikou, Barokom a Renesanciou. Hlavné mesto Českej republiky vzniklo v 9. storočí. Do 12. storočia sa mesto volalo "Mezigrady", pretože sa rozprestieralo medzi 2 hradmi, Vyšehradom a Pražským hradom. Praha leží v Pražskej kotline a preteká cez ňu rieka Vltava. Historické centrum mesta, spolu s Pražským hradom, bolo zapísané ako pamiatková rezervácia do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Najkrajšou časťou Prahy je historické jadro.Staromestské námestie je obklopené barokovými budovami ako Staromestská radnica. V jeho strede stojí pamätník Jána Husa. Svetoznámy je Orloj, čo sú astronomické hodiny. Veža s orlojom ukazuje fázy mesiaca, rovnodennosť, ročné obdobia, dni a kresťanské sviatky. Každú hodinu sa otvoria dvierka hodín a vyjdú von dvaja apoštoli a kostlivec. Za vlády Karola IV. bolo postavené Karlovo námestie, ktoré slúžilo ako trh s dobytkom. Dnes tam stojí Novomestská radnica a pokojný park. Cez Vltavu sa klenie starobylý Karlov most, ktorý patrí medzi najstaršie mosty v Čechách a jeho minulosť mu dodáva kúzelné čaro. Okrem turistov na ňom nájdete veľa rôznych pouličných umelcov, ktorí dokážu svojím umením milo spestriť deň. Pražský hrad, odveký symbol českého štátu, rozprestiera svoje krídla nad historickým centrom mesta, ktoré je zapísané na zoznam pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Svojou rozlohou sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší súvislý hradný komplex na svete. Hrad sa pýši súborom palácov a rozmanitých architektonických slohov. Hradné brány sú pre návštevníkov otvorené po celý rok.

Sklo, porcelán a keramika patria medzi tradičné české suveníry. Obchodíkmi s týmto sortimentom sa to v Prahe len tak hmýri. Ak však nie ste fanúšikom klasiky, možno si na svoje prídete v centre mesta. Na už spomínanom Václavskom náměstí nájdete luxusné, ale i zaujímavé obchody, ktoré na Slovensku chýbajú. „Old school“ vecičky, suveníry či ovocie a zeleninu ponúka Havelský trh, ktorý je v tejto časti mesta jediným svojho druhu.

Byť v Prahe a vynechať návštevu hospody, to je akoby ste v Prahe ani neboli. Nepomýľte si však pravú hospodu s nóbl reštauráciou. Do takej sa predsa dá ísť kdekoľvek. V dobrej krčme majú niekoľko druhov poriadneho „čapáka“ (ktorý môže pochádzať aj z vlastného pivovaru), všetky vychytávky klasickej českej kuchyne (ako je napr. vepřo-knedlo-zelo) a ako bonus väčšinou aj prívetivú obsluhu.

Poľsko                                          

Krakow

 

Kráľovské mesto Krakov patrí bez sporu medzi najvznešenejšie a najkrajšie mestá Poľska. Je nielen bývalým hlavným mestom, ale stále je akýmsi jeho srdcom. Mesto, ktoré leží v údolí rieky Visly, kde už od pradávnych čias ľudia našli prekrásne miesto vhodné pre život. Krakov má veľa unikátnych poľských ohodnotení – mesto kráľovské, mesto poľskej štátnosti a tiež kolíska poľskej kultúry. A všetky tieto prívlastky si rozhodne zaslúži. 

Úchvatná je nielen architektúra mesta, jeho malebné uličky a zákutia, ale celková atmosféra, ktorá vás pohltí a stanete sa svedkom a obeťou „moci“, ktorú toto mesto má a ako na vás pôsobí. Harmonický celok a pohoda vás jednoducho dostane.

Na Wawelskom návrší, kde je jeden z najcennejších pamiatkových komplexov budov – kráľovský zámok, krakovská katedrála a opevnenie, pochopíte dôstojnosť a unikátnosť mesta. Možno je všetko dané kuriozitou, o ktorej nevie ani veľa samotných obyvateľov Krakova. Hovorí sa, že je tu tajomná sila kameňa, nakoľko sa tu podľa hinduistickej filozofie nachádza jeden zo siedmych veľkých energetických centier. A to sa má skrývať v základoch vo Wawelskom pahorku. Silné previazanie na katolícku vieru možno potlačilo túto filozofiu, ale publikácie o „wawelskom“ posvätnom kameni vyšli v Londýne aj v Turíne. 

Medzi tradičné jedálne patria mliečne bary (bar mleczny,alebo  jadłodajnia), kde dostať lacné, tradičné poľské jedlá ako pirohy (pierogi) plnené mäsom, syrom, hubami, alebo jablkami, jahodami; nechýba boršč (barszcz) a zurek – kyslá polievka z kvaseného žita, kam sa pridáva klobása, alebo vajce. V reštauráciách nájdete tradičné poľské jedlá z bravčoviny, hovädziny alebo z hydiny, doplnené o medzinárodnú kuchyňu. Stredomorské jedlá nechýbajú hlavne v drahších, trendy podnikoch.

V Starom Meste nájdete širokú ponuku odevov, šperkov a umeleckých predmetov, samozrejme je tam veľa predražených tovarov, ale cennejšie veci sa oplatí hľadať. Na ulici Floriańska sú butiky exkluzívnych značiek. Ulica Szewska je podobná, s množstvom butikov, nájdu sa tu aj tradičné poľské obchody (hlavne s oblečením). V univerzitnom mestečku sú antikvariáty (antikwarjaty). Veľké obchodné domy sú na uliciach Wadowicka a Zakopiańska, nedávno bola otvorená obrovská nákupná Galeria Krakowska.  Druhou najväčšou je Galeria Kazimierz s 36,000 m² obchodov, butikov a jedální. Alternatívou je blší trh na rohu ulíc Daszynskiego a Siedleckiego vo štvrti Kazimierz. Dajú sa tu zohnať meče, šijacie stroje, gramofóny, komunistické odznaky, ale aj nacistické vojnové medaily.

 

Wieliczka

Jedna z najstarších soľných baní na svete sa nachádza v obci Wieliczka, ležiacej v tesnej blízkosti Krakova, je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.Soľ sa tu ťažila od 13. storočia až do roku 1992, keď historická hodnota tohto miesta prekročila hospodársku hodnotu z ťažby soli. Dnes je baňa s najhlbšie položenými záchodmi a zrejme aj najhlbšie umiestneným wi-fi hotspotom na svete dôležitým turistickým miestom Poľska.

Táto baňa bola funkčná 700 rokov a ide o najstarší poľský priemyselný podnik. Je labyrintom tunelov, pričom celková dĺžka tunelov dosahuje asi 250 km, turistická trasa predstavuje asi 3 % z tejto dĺžky. Posledné podlažie sa nachádza v hĺbke 327 metrov pod zemou. Baňa je typická svojou výzdobou, ktorá je vytvorená výhradne zo soli. Prehliadka trvá asi 3 hodiny a v rámci nej si najprv zídete okolo 380 schodov a potom prejdete mnohými komorami. Vstupenky sa kupujú v dvoch kasách pričom jedna je len pre Poliakov a iná pre ostatné národnosti. Je to preto, že pri kúpe lístka si vyberáte jazyk v ktorom chcete výklad. Ak máte záujem fotografovať, tak si ešte navyše priplatíte 10 zl (2,5 €), ale sprievodkyňa to príliš nekontroluje. Nálepka sa dá kúpiť aj dole, pred najväčšou atrakciu, kaplnkou blahoslavenej Kingy (patrónky poľských baníkov). V nej je dokonca možné usporiadať si svadbu, ak máte chuť utratiť 700 € navyše. V bani je špeciálna mikroklíma, ktorá pomáha pri liečení dýchacích ciest a kožných ochorení.

V podzemí sa nachádza niekoľko reštaurácií a bufetov, takže vyhladnúť vás nenechajú, a tiež galéria a obchody so všeličím. Dajú sa tu nájsť napríklad šperky, kamene, soľné lampy, krémy a iné soverníry.

 

Oswiecim

Ani 365 slnečných dní do roka by nezahnalo hrôzu, ktorou je aj po desaťročiach toto miesto nasiaknuté.Oswiecim (nemecky Auschwitz), ktorý bol najväčším nacistickým koncentračným a vyhladzovacím táborom, bol založený na Himmlerov rozkaz 27. apríla 1940 v blízkosti poľského mestečka Oświęcim. Prví väzni, predovšetkým Poliaci väznení z politických dôvodov, sem boli dovlečení v júni 1940 a boli využívaní na otrockú prácu. V marci v roku 1941 tu už bolo registrovaných viac než 10 tisíc väzňov. Koncentračný tábor bol známy svojou tvrdosťou. Jedným z najhrozivejších blokov bol Blok 11 (tzv. bunker), kde boli väzni trestaní tým najkrutejším spôsobom. Pred ním stál tzv. čierny múr, kde sa vykonávali časté popravy. Nápis "Arbeit macht frei!", ktorý bol umiestený nad hlavnou bránou kmeňového tábora, tak bol iba cynickým výsmechom.

Hneď za bránou po pravej strane je miesto pre kapelu, ktorá vítala väzňov. Ak začnete moralizovať nad tým, ako mohli samotní väzni vyhrávať svojim spoluväzňom na ceste do pekla, počkajte s tým až po konci prehliadky. Vo vedľa seba stojacich barakoch číslo 4 až 7 sú hlavné expozície. Najprv sa dozviete o funkciách tábora, modely vám majú pomôcť predstaviť si, ako Židov, Poliakov, Rómov či politických väzňov privážali na rampu, ako ich triedili, posielali do plynových komôr, ako do nich púšťali Cyklón B, ako vyzerali kremačné pece a ako fungovali.

Blok číslo 5 má názov Evidencia zločinov proti ľudskosti. Na dvoch poschodiach sú v jednotlivých miestnostiach s veľkosťou väčších tried za sklom uložené osobné veci väzňov s popiskami komu patrili, či z ktorého roka pochádzajú. Sú to obrovské kopy osobných vecí ľudí, ktorí boli len číslami, masou, z ktorej denne po rannej porade oddelili tisíc či päťtisíc a tie potom odpísali zo zoznamu. Zostala po nich obrovská kopa plechových mís, misiek, pohárov, nočníkov. V ďalšej miestnosti zasa kopa zubných kefiek, holiacich štetiek, hrebeňov. V ďalšej hŕba okuliarov. Detské oblečenie. Škatule od Cyklónu B. Hromada protéz, najmä nôh. Haldy vlasov, topánok. Kufre, niektoré s menom majiteľa a spiatočnou adresou. Beznádejná kopa nádejí, kam si zbalili najnevyhnutnejšie veci pred odchodom za prácou do Nemecka.

Ďalšie bloky, s témou ako život väzňov či životné podmienky, sa zdajú oproti Bloku 5 priam banálne. Až pokým neprídete k plynovým komorám a kremačným peciam. V týchto plynových komorách boli prvýkrát vyskúšané účinky Cyklónu B, látky, ktorá sa bežne používala na deratizáciu. Pynové komory boli maskované ako sprchy, ktoré mali obete presvedčiť, že ide o dezinfekčné opatrenie, ktoré musia absolvovať pred tým, než budú poslaní na prácu v tábore

Môžete si tiež pozrieť aj národné expozície, napríklad tú slovenskú, ktorá je v Bloku číslo 16.

V marci v roku 1941 bol na rozkaz  Himmlera postavený druhý rozsiahlejší kompex, ktorý bol nazvaný Birkenau. Tábor v Birkenau bol rozdelený do podsekcií, ohraničených ostnatým drôtom nabitým elektrinou. Birkenau obsahoval tristo príšerných drevených barakov, štyri krematóriá a za bránou vlastnú rampu s výstupiskom.

Po príchode transportu na rampu v Birkenau sa konala tzv. selekcia, pri ktorej dôstojníci SS rozhodovali o tom, kto bude pracovať a kto bude poslaný priamo do plynových komôr. Často iba náhoda, alebo nálada esesmana rozhodovala o smrti alebo o nádeji na prežitie.

7.októbra 1944 došlo v Birkenau k povstaniu Sonderkommanda pracujúceho v plynových komorách. Vezňom sa podarilo zničiť jednu z plynových komôr a narušiť tak vyhladzovací proces. Všetci povstalci zahynuli. Čoskoro potom boli plynové komory a krematóriá na Himmlerov rozkaz zničené. Pred postupujúcou Červenou armádou bolo potrebné skryť stopy vražednej mašinérie. Keď sa v januári 1945 začali k táboru blížiť sovietske vojská, začalo rýchle vypratanie tábora. 58 tisíc vezňov bolo vyhnaných na pochody smrti. Väčšina z nich bola zavraždená. 27. januára 1945 vstúpila do tábora Červená armáda. Našla tu 7650 vyčerpaných a vyhladovaných vezňov a množstvo dokladov o zločinoch, ktoré nacisti nestačili včas zničiť.

Slovensko                                         

Orava

Oravský Podzámok, malá obec v okrese Dolný Kubín a údolí rieky Oravy, je preslávená najmä hradom, ktorý sa týči na vysokom hradnom brale. Hrad svojou majestátnosťou budí rešpekt a robí región Oravy turisticky atraktívnym. Súčasťou hradu je aj Oravské múzeum. Začiatky malebnej dedinky sú spojené s hradnou pevnosťou, pri ktorej sa Oravský Podzámok postupne vyvinul.

Hrad na vysokom brale upúta na prvý pohľad. S jeho budovaním sa začalo postupne, pretože najvyššia hradná časť vznikla už v druhej polovici trinásteho storočia, ďalšie komplexy pribúdali až do obdobia 17. storočia. Významnú zásluhu na aktuálnej podobe hradu má palatín Juraj Thurza. Oravský hrad je pôsobivý celok, ktorý tvoria zaujímavé historické, etnografické a prírodovedecké expozície Oravského múzea. Milovníkov zbraní očaria zbierky, ktoré sa nachádzajú v útrobách Západnej bašty. V 16. storočí na Nádvorie stredného hradu pribudla studňa, ktorá tu má svoje čestné miesto dodnes. Na Hlavnom nádvorí je umiestnená Kaplnka sv. Michala, ktorá bola pred pár rokmi zrekonštruovaná. Verejnosti je v novom šate prístupná od roku 2006.

Na Slanickom  ostrove umenia sa nachádzajú stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná expozícia Tradičná ľudová plastika a maľba a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke možno nájsť expozíciu histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Slanický ostrov umenia so svojimi expozíciami je ojedinelou lokalitou v strednej Európe a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na severe Slovenska. 

 

Taliansko                                         

Rimini

Rimini je prímorské kúpeľné mesto v Taliansku na pobreží Jadranského mora. Leží v juhovýchodnom cípe Pádskej nížiny v regióne Emilia-Romagna. Mesto bolo významnou križovatkou antických ciest a dôležitým obchodným centrom, o čom svedčia mnohé historické pamiatky z obdobia starovekého Ríma. Sú tu aj stredoveké stavby, medzi ktorými vyniká kostol sv. Františka. Severovýchodná kúpeľná časť má množstvo hotelov, penziónov a víl, reštaurácií, kaviarní a obchodov. Spolu s Riccione je považované za najznámejšie a najobľúbenejšie letovisko talianskeho Jadranského pobrežia. Pobyt v Rimini je vhodný najmä pre tých, ktorí ocenia rušnejšie prostredie a vyhľadávajú pre svoju dovolenku živé miesto.

Počasie v tejto oblasti je typicky stredomorské. Letá sú horúce a suché, ostatné ročné obdobia sú premenlivé. Letné teploty sa pohybujú medzi 20°C a 30°C.

Rimini ďakujú za svoju slávu takmer 20 km dlhej sústave piesočnatých pláží, ktoré dostali priliehavé meno Slnečná riviéra. Ich zlatistý lesk je kombinovaný vzorom z pestrofarebných slnečníkov. Vďaka svojej šírke 200 m a pozvoľnému vstupu do mora, sú ideálne pre rodiny s malými deťmi. Pokojné Jadranské more a veľké množstvo plavčíkov robí z tohto letoviska jedno z najbezpečnejších miest na kúpanie. Napriek svojej vychýrenosti a návštevnosti si tu môžu užiť aj ľudia, ktorí si cenia pokoj a súkromie. Medzi veľkým množstvom pláží sa nájdu aj také, ktoré nebývajú príliš preplnené.

Pre ľudí, ktorí si okrem leňošenia pri mori doprajú aj rôzne ďalšie radovánky, je to ideálne miesto. Sú tu obrovské možnosti športového a spoločenského vyžitia pre všetky generácie. Z vodných športov je to windsurfing, kitesurfing, jachting a podobne. Začiatočníci môžu využiť služby miestnych plaveckých a surferských škôl. Nájdete tu aj rôzne športoviská pre loptové hry a ďalšie vodné atrakcie.

Rimini má tiež povesť mesta, ktoré nikdy nespí. Na miestnych diskotékach s pulzujúcim životom sa dá tráviť čas až do rána a krčmičky či vinárničky sú taktiež veľmi dlho pohostinné. Veľmi často sa tu poriadajú rôzne koncerty. K atmosfére tu neoddeliteľne patria elegantné obchodné centrá, lákavé výkladné skrine a nespočetné kaviarne,

Obdivovateľov histórie určite nesklamú stredoveké a rímske pamiatky, ktoré sa nachádzajú v centre mesta. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je most Ponte di Tiberio, ktorý bol postavený z istrijského mramoru a jeho história siaha až do roku 20 nášho letopočtu. Až do 90. rokov 20. storočia bol most používaný pre dopravu, neskôr sa rozhodlo, že bude slúžiť iba pre chodcov. Práve od tohto mosta pochádzajúceho z obdobia vlády císara Tiberia začína hlavná trieda Corso di Augusto, ktorá pretína staré mesto. Po ulici sa dostanete až na južnú časť mesta, kde môžete obdivovať najstarší víťazný oblúk v Taliansku – Arco D´Augusto, ktorý bol postavený v roku 26 pred n. l. a slúžil ako oficiálna brána do mesta.

 

Benátky

Svetoznáme Benátky, ktoré sú vyhľadávaným miestom mnohých romantikov, sa nazývajú aj Venezia, Venecia či Venice. Toto obľúbené mesto sa nachádza sa na severe Talianska a je hlavným mestom regiónu Veneto. Benátky sa rozprestierajú na 118 ostrovoch Benátskeho zálivu pozdĺž Jadranského mora. Spája ich približne 400 mostov a sú rozdelené do dvoch skupín Veľkým kanálom – Canal Grande. Ten je hlavnou dopravnou tepnou, pretože je 3800 m dlhý a 30 až 90 m široký. Je najväčším a najdôležitejším kanálom čím sa stal jedným z najvyhľadávanejších symbolov Benátok. Okrem neho je tu ďalších asi 160 menších kanálov vytvárajúcich „ulice Benátok“. Hlavné ulice mesta tu vytvára približne 100 kanálov.

Mesto poskytuje svojim turistom dopravu v meste tzv. vodnými taxíkmi, ktoré sú nazývané gondoly. Dopravu na benátskych kanáloch obsluhuje viac ako 500 gondol, ktoré slúžia predovšetkým ako atrakcia pre turistov. Ako dopravný prostriedok, ktorý plne nahrádza autá, slúžia v Benátkach dopravné člny.

Okrem zaujímavej polohy na vode a umeleckej atmosféry lákajú Benátky turistov predovšetkým svojimi prekrásnymi architektonickými pamiatkami. Najvyhľadávanejším a najznámejším miestom v Benátkach je Námestie sv. Marka, ktorému dominuje Bazilika sv. Marka so zvonicou a Dóžov palác. Bazilika sv. Marka je bohato zdobená zlatom, mozaikami a sochami. Okrem toho ju zdobí približne 300 smaragdov, 400 granátov, 15 rubínov, 1300 perál a okolo 200 iných vzácnych kameňov. Je tvorená piatimi strechami a mnohými vežičkami. Pokiaľ ste vhodne oblečení, vstup do interiéru by nemal byť problém. Znamená to, že musíte mať zahalené ramená a kolená. Z ostatných početných pozoruhodností je to napríklad už spomínaný Canal Grande či Most Ponte di Rialto. V roku 1987 boli Benátky zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Benátky sú známe aj tým, že sú karnevalové mesto. Zvyčajne vo februári sa tu konajú Benátske noci a súčasťou tejto slávnosti je Benátsky karneval masiek. V rámci Európy je vari najslávnejším podujatím svojho druhu. Miesto konania - Námestie sv. Marka ožíva najmä večer úchvatnými predstaveniami a pochodmi. Koncentruje sa tu množstvo ľudí v neuveriteľných kostýmoch od výmyslu sveta, slávnostné sprievody pripomínajúce históriu mesta, pochodujúci zástupcovia všetkých stavov, cechov, vojaci, princezné a samozrejme hluční muzikanti. Ak sa ocitnete na Benátskom karnevale bez masky, bez problémov si ju môžete kúpiť priamo na mieste alebo si môžete dať nejakú aspoň namaľovať na líce.

 

San Maríno

Necelých 25 km od kúpeľného talianskeho mesta Rimini sa hrdo na skalách týči tretí najmenší štát v Európe a zároveň najmenšia republika - San Maríno. Rozlohou malý štátik, ležiaci v pomerne drsnom teréne s pradávnou históriou, ponúka množstvo lákadiel, pre ktoré sa ho zaručene oplatí navštíviť. Ako prvá vás určite zaujme jeho jedinečná poloha. Postupná rovina tiahnuca sa od Jadranského mora sa rázom mení na obrovský skalný masív, na ktorom sa tento mikroštát Európy nachádza. Samotné hlavné mesto San Maríno sa rozprestiera na úpätí hory Monte Titina, odkiaľ je pri priaznivom počasí prekrásny výhľad na more i na okolitú krajinu.  Podľa legendy našiel na Monte Titano (756 m.n.m.) útočisko dalmátsky kamenár Marinus, ktorý sa sem uchýlil pred prenasledovaním kresťanov za vlády Diokleciána. Neskôr založil kláštor a položil základy republiky.

Celé mesto, a teda i štát je obkolesené už po stáročia nedobytnými hradbami. Nedobytnými preto, že neraz sa o tento malý kúsok územia "naťahovali" či už politicky alebo vojensky  okolité mocnosti, no neúspešne.

Na vrchole San Marína stoja  tri veže- Guiata, Cesta a Montale. Práve ony v minulosti chránili jeho nezávislosť a slobodu. Symbolom San Marína je tiež Palazzo Pubblico – neogotický palác je dielom architekta Francesca Azzuriho (1894). Ostatné historické monumenty sú sídlami kostolov a múzeí. Nájdete tu Múzeum najväčších kuriozít sveta, stredovekého mučenia alebo múzeum historických zbraní, do ktorého sme počas nášho pobytu v San Maríne nahliadli. Pre fanúšikov motorizmu je miništát na Apeninskom polostrove známy predovšetkým ako domov jedného z okruhov pretekov F1. I pre nich má San Maríno múzeum – Múzeum Ferrari (Maranello Rosso).

Napriek jeho neveľkej rozlohe v San Maríne nuda určite nehrozí. V úzkych uličkách je množstvo obchodíkov s veľkým výberom tovaru. Nezriedka vás v niektorých z nich oslovia v poľštine či ruštine. V ponuke nechýbajú výberové vína, likéry, syry, sladkosti, keramika, ale aj populárne športové dresy.

Existujú miesta, ktoré sa napriek svojej jedinečnej atmosfére akoby nikdy nemenili, takým miestom je i tento sympatický štát. Veď nie nadarmo ho ročne navštívi viac ako 3 milióny turistov.

©2012 Bomex;
Všetky práva vyhradené
Webdesign by webpreteba.sk